TĚLOVÝCHOVNÁ JEDNOTA
Oddíl pěší turistiky
http://www.tjprestice.wz.cz/klub-esk-ch-turist.html

© 2021 TĚLOVÝCHOVNÁ JEDNOTA
 
 
 

Oddíl pěší turistiky

Kontakty na vedení oddílu pěší turistiky TJ Přeštice:

Václav Čermák (cermakvac@seznam.cz)

Helena Kladívková (helena.kladivkova@seznam.cz)

Marta Šetková (setkova44@seznam.cz)

Historie oddílu pěší turistiky

Odbor KČT (Klubu českých turistů) vznikl v Přešticích v r. 1924, tehdy jako KČST. U jeho zrodu stály osobnosti, které byly ve městě velice populární a významné. Předsedou se stal Antonín Borovička, ředitel Spořitelny města Přeštice, místopředsedou Eduard Wild, vrchní účetní rada, jednatelem Václav Votava - vrchní adjunkt ČSD, pokladníkem a referentem značení František Oliverius – účetní Městského úřadu, zapisovatelkou Ema Veiserová, odborná učitelka, vycházkovým referentem - Otakar Šebek, řídící učitel a lyžařským referentem - Anna Valachová.

Později do tehdejšího tiskového media Západočeské a Podbrdské župy KČST - Turistického zpravodaje - zasílali přeštičtí organizační a jiné zajímavé články. Mezi nimi svým klasickým stylem vynikal ředitel měšťanské školy Václav Sedláček, také známý i jako kronikář města.

Ještě před nacistickou okupací bylo v Klubu 23 členů. Odbor tehdy udržoval 91 km značených turistických cest a pořádal i přednášky ze zahraničních cest svých členů (jmenovitě např. i katecheta Josef Štucbart aj.). Mnichovský diktát a nacistická okupace pak velmi narušily turistickou aktivitu v našem městě.

V červenci r. 1939 zbylo pouhých 11 členů a ti byli organizačně zaštítěni pod názvem KČT.

Počátkem čtyřicátých let činnost Klubu se opět rozvinula v jakémsi duchu vnitřní semknutosti a tak počet členů opět vzrostl na 75 a 9 dorostenců. Měsíčně se pořádaly až 2 vycházky do okolí.

KČT pak rozvíjel svoji činnost zejména v lyžařském odboru a posléze v r. 1941 vznikl zde velice populární vodácký odbor. Ten pořádal pak v průběhu své dlouholeté činnosti organizačně velice náročné kanoistické závody, zatímco turistická činnost stagnovala.

V  tehdejším protektorátu Böhmen und Mähren byl znám svými sportovními úspěchy. Projevoval se zejména mimořádnými organizačními schopnostmi v pořádání různých závodů na řece Úhlavě a jeho vodáčtí členové mnohdy předčili v tomto ohledu i pražské a plzeňské vodáky. I přes někdy katastrofické události (požár loděnice) překonávali svoje osudové peripetie ( v  roce 1991 dokonce oslavili svoji slavnou 50- letou činnost, která dodnes existuje jako KČT Úhlava). V r. 2011 dokonce pak 70 let od svého založení.

Vodácký odbor KČT pokračoval ve své činnosti, a to i po tzv.sjednocení tělovýchovy, zatímco odbor pěší turistiky stagnoval, přerušil svoji činnost (mimo činnosti značkařské) a až teprve v dubnu r.1958, když do sokolovny svolal Miloš Peklo a Otakar Šebek schůzku zájemců o pěší turistiku, byla pozvolna v Přešticích opět tato obnovena a byla pak presentována jako Turistický odbor TJ Slavoje Přeštice. Po odchodu několika vůdčích činitelů turistiky pak po l. lednu 1965 aktivita pěšího odboru opět stagnovala a byla obnovena až v r. 1983.

Ku 100. výročí přeštické Tělovýchovy bylo dne 15.11.1987 uspořádáno v Přešticích „Podzimní setkání turistů Západočeského kraje“, Odborem turistiky při TJ Přeštice.

Po Sametové revoluci v r.1989 se pak dne 7.11.1990 na jednání výborové schůze za předsednictví Petra Blažka, dále přítomných a to vedoucího odboru pěší turistiky Karla Naxery sen., vedoucího odboru vodní turistiky Václava Čermáka a vedoucího odboru lyžařské turistiky Karla Ročka, které existovaly při TJ Přeštice přihlásili k znovuobnovené celostátní organizaci KČT. To již nastupovala pod znovuzvoleným novým vedením další generace se zkušenými turistickými funkcionáři. Nové přeshraniční poměry a mizící “železná opona“ pak umožňovaly našim turistickým nadšencům objevovat šumavské vrcholy Böhmerwaldu a Bayerischer Waldu i z druhé, předtím zakázané a nepřístupné strany hranice a podnikat i delší alpské zájezdy do Bavorska a Rakouska .

V rámci Oddílu zahraniční turistiky při TJ Přeštice (za vedení členů rodiny Karla Naxery sen. a jun.) se uskutečňovaly autobusové zájezdy od r. 1968 do r. 1995 do mnoha evropských zemí.

V r.2000 také navázal náš KČT kontakty s francouzskými turisty (Dijon), kteří chtěli poznat naši Šumavu prostřednictvím některého českého oddílu, to se podařilo přeštickým a tak se pak pevněji navázaly tyto stále trvající výměnné kontakty při účasti našich turistů na Eurorandu 2001 ve Francii a účasti francouzských turistů na plzeňské olympiádě 2005.

Značkařská činnost byla oficiálně převzata v plném rozsahu OV KČT v Plzni. Členská základna rapidně stoupala a tak můžeme konstatovat, že např. od r. 1995 do r. 2006 bylo podniknuto celkem 935 celodenních výletů (jsou v nich započítány i týdenní vlakové zájezdy do oblastí v celém Česku, které se konaly na jaře a na podzim a další autobusové zájezdy), kterých se zúčastnilo celkem 13 680 našich turistů a bylo nachozeno při tom skoro 14.000 km a to při celoroční činnosti v plném pokrytí všech víkendů. Během těch let po r.1989 jsme navštívili, i několikrát, celou rozprostírající se krajinnou oblast Šumavy a šumavského podhůří od Lipna po Dyleň v Českém lese, dále oblasti v lázeňském trojměstí a Slavkovském lese, a po zpřístupnění brdských hřebenů i tyto dosud nepřístupné a atraktivní oblasti, nemluvě o městech až ku samé Praze.

Také jsme se dle možností zúčastňovali všech akcí,které rámcově (jako jarní a podzimní setkání turistů v plzeňské oblasti) podnikaly jednotlivé odbory, a odnášeli jsme si četné diplomy a pamětní listy, včetně 9. IVV Olympiády v r.2005 v Plzni, když mnozí z nás vlastní i olympijskou medaili KČT.

Každoročně v jarních měsících je vypisována a diplomy dokumentována akce tzv.100 jarních kilometrů, těšící se velkému zájmu a účasti našich turistů.

Naši členové byli vyznamenáváni v rámci celé plzeňské oblasti OV KČT a to Diplomy II. st. s medailí (např. Ondřej Květoň, Jan Mrkvička a dalšími diplomy - Vladimír Vítek, Božena Vítková, Jaroslav Brejcha, Libuše Čermáková, MUDr. Marie Bernklauová a další) a také i v rámci účasti trenérů a tělovýchovných organizací města Přeštice (např. Jan Mrkvička, Anežka Sloupová, Jaroslav Hošek, František Vokáč, MUDr. Marie Bernklauová a další).

Do tzv. „Síně slávy KČT při OV KČT v Plzni“ byl naším vedením nahlášen Miloš Peklo, který se zasloužil o obnovu a dlouholetou činnost KČT v Přešticích a také i díky pochopení jeho syna Miloše Pekla z Dubí, který nám velice pomohl s životopisem jeho otce. Poté i v závěru naší činnosti v KČT i Václav Tynis.

Spolupodíleli jsme se i na značení vycházkové trasy východně od Přeštic a Příchovic.

Nedostává se nám mladé krve, až dosud se řádově počet našich členů pohyboval kolem 65 a to až donedávna a nyní máme 54 členů, kteří jsou i z jiných míst (např. Plzeň, Klatovy, Vodokrty, Zerovice, Vejprnice, Příchovice, Lužany a Zálesí, provázeni do vycházek zkušenými průvodci. Scházíme se dvanáctkrát ročně, vždy na tzv. „programovce“ ve čtvrtek ve velké klubovně Hotelu Sport. Naše vycházky se konají nejčastěji každou sobotu (případně i v pátek a neděli, dle dopravního spojení).

Dnem 1.1.2010 vstoupila v platnost novela Zákona č.227/2009 „O sdružování občanů ČR“, která byla schválena Parlamentem ČR. Náš odbor byl od začátku své existence přidružen a zastřešen organizací TJ Přeštice, požíval výhod tohoto členství, včetně používání klubovny a podpory našeho města. Po dlouhém uvažování a debatách jsme pak odhlasovali setrvání v mateřské organizaci TJ Přeštice a vzdali jsme se tím členství v KČT z praktických a existenčních důvodů.

Díky již mnohaletému vedení našeho turistického odboru (za předsednictví Ing. Zdeňka Bohdana (1997-2002) a Ing. Oldřicha Brože (2003-2010), kdy byl uváděn program našich výletů ve 2 vývěsních skříňkách, (včetně Masarykova náměstí) i v Přeštických novinách a zejména pak v podrobných 10 denících našich vycházek i zájezdů se náš člen a funkcionář Jan Mrkvička ujal nemalého úkolu a v průběhu posledních let zapracoval celou historii turistiky od r. 1924 až do současnosti do Kroniky KČT v Přešticích, obsahující 642 stran (ve 4 pořadačích), která bude uložena v našem Domu historie Přešticka a postupně i s dalšími průvodními doklady, 17 velkými fotografickými alby (každé obsahuje 250 fotografií), diplomy a odznaky a kde jsou již uloženy i dary a odkazy našich zemřelých členů (např.V. Pintnera,V. Tynise a dalších).

V Přešticích, 5.října, L.P. 2011. Jan Mrkvička